Jak rozpoznać poliwęglan wysokiej jakości
Kompletną podstawą długiej żywotności plastikowej szklarni jest zastosowanie wysokiej jakości poliwęglanu renomowanego producenta:
- Przedłużona gwarancja - tylko sprzedawcy wysokiej jakości poliwęglanu spełniającego wszystkie normy mogą zaoferować przedłużoną gwarancję. Dlatego poproś swojego sprzedawcę o przedłużenie gwarancji na poliwęglan.
- Cięcie płyty poliwęglanowej powinno być regularne – nieregularne, ewentualnie ściśnięte lub postrzępione końce płyt wskazują na niewłaściwe obchodzenie się z płytą podczas cięcia. Deski należy odpowiednio dociąć specjalną piłą. Wymienione powyżej wady wskazują, że płyta została pokrojona, a nie pocięta.
- W poliwęglanie znajdziesz drobne ziarenka - oznacza to, że podczas produkcji granulki roztopionego poliwęglanu zostały zmieszane z tworzywami pochodzącymi z recyklingu, dzięki czemu składniki mieszanki miały różną temperaturę topnienia. Spowoduje to fizyczny rozpad zarządu w dającej się przewidzieć przyszłości.
- Wysokiej jakości poliwęglan powinien być krystalicznie czysty przy zakupie - jeśli jest lekko żółtawy, to jest to poliwęglan niskiej jakości drugiego gatunku.
- Normy ISO nie zawsze dają 100% gwarancję jakości - nadruk na folii informuje kupującego, że płyty posiadają certyfikaty zgodne ze światowymi normami ISO i innymi międzynarodowymi potwierdzeniami jakości. Ale bądź ostrożny – bez nazwy producenta nie ma na tym świecie siły, aby zweryfikować te dane. Co więcej, często cytowana norma ISO 9001:2000 poświadcza jedynie sposób, w jaki produkt został wyprodukowany i przechowywany, a nie to, z czego jest faktycznie wykonany.
- Poliwęglan ma też swoje wyraźne właściwości fizyczne – stwierdzenie, że poliwęglan wytrzymuje nawet 60/70 oC brzmi stosunkowo nieźle, ale zwykłe letnie upały wystarczą, aby osiągnąć taką temperaturę powierzchni płyty. Przede wszystkim - wysokiej jakości poliwęglan powinien standardowo wytrzymywać temperaturę 100-120oC. Dlatego bardzo ważne jest, aby na tablicy znalazł się producent poliwęglanu, jeśli go tam nie ma, jest bardzo prawdopodobne, że jest to poliwęglan niskiej jakości.
Do produkcji przeszkleń do oferowanych przez nas szklarni używamy wyłącznie wysokiej jakości dwuściennego poliwęglanu z filtrem UV (nie kruszy się na zimno, nie żółknie pod wpływem światła) z umowną gwarancją 10 lat za niezniszczalność przez grad. W trosce o najwyższą jakość produkujemy przeszklenia do szklarni z poliwęglanu komórkowego Marlon od producenta premium BRETT MARTIN z Wielkiej Brytanii, które od 1999 roku importujemy do Czech jako oficjalny czeski partner firmy BRETT MARTIN. Czechy, sprzedajemy poliwęglan Marlon jako materiał budowlany i posiadamy własne czeskie protokoły badań (wydane naszej firmie). Są to jedne z niewielu szklarni na rynku czeskim, które są wyposażone w poliwęglan o wyraźnie wysokiej jakości, posiadający weryfikowalne czeskie i europejskie certyfikaty. Link do protokołów testów w Czechach i UE znajduje się tutaj.
W trosce o większe bezpieczeństwo klientów poliwęglan, którego używamy do produkcji przeszkleń do oferowanych przez nas szklarni, został przebadany przez Czeski Państwowy Instytut Zdrowia z następującym wynikiem:
Wynik:
Zgodnie z certyfikatem PAŃSTWOWEGO INSTYTUTU ZDROWIA zgodnie z normą ČSN EN 14662 - 2 - PANELE POLIWĘGLANOWE znajdujące się w tej szklarni NIE są źródłem zwiększonej emisji LZO (lotnych substancji organicznych) i spełniają wymagania produktu określone w załączniku nr 1 do Rozporządzenie Rządu Nr 163/2002 Dz.U., pkt. 3 Higiena, zdrowie i ochrona środowiska, lit. a) wydzielanie toksycznych gazów.
W ten sposób potwierdzono, że z poliwęglanu nie wydzielają się żadne toksyczne substancje chemiczne (gazy), które mogłyby zostać wchłonięte przez warzywa uprawiane w szklarni.
OSTRZEŻENIE:
Przestrzegamy przed kupnem niemarkowych szklarni pochodzenia azjatyckiego „no name”. W rzeczywistości grozi im całkowity rozkład tzw. poliwęglanu. W zdecydowanej większości azjatyckich szklarni nie jest to czysty poliwęglan, ale mieszanka poliwęglanu i większej ilości starych tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Może to prowadzić do uwolnienia substancji chemicznych z rozkładającego się plastiku do przestrzeni szklarniowej i do zatrucia uprawianych roślin.